Halı Lekeleri İçin Öneriler

Kayaşehir halı yıkama fabrikası ustalarımızın tecrübeleri doğrultusunda kaleme aldığımız halı lekeleri çıkarma makalemiz ev hanımlarının işini kolaylaştıracaktır.

Evlerimizde bulunan makine, dokuma ya da yün halıları, gündelik yaşamda birçok nedenden dolayı lekelenip, gerek bölgesel olarak gerekse tamamıyla kirlenebiliyor. Kimi zaman ise halıdaki lekeler ile başa çıkmak neredeyse imkansız bir hal almaktadır. Halıdaki lekelerle nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, Kayaşehir halı yıkama fabrikamızdaki ustalarımızın engin bilgileri ile derlediğimiz halı lekeleri ile ilgili püf noktaları makalemiz işinize yarayacaktır. Leke denilince birçok insanın paniğe kapılıp “eyvah halım gitti.” dediğini duyar gibiyiz. Aslında lekelenen halılar için sonrasında uygulayacağınız yöntemi ve lekeye müdahaleyi nasıl yapacağınızı bilirseniz halı lekesinden kurtulmanın çok da korkulacak bir şey olmadığını görebilirsiniz.

Halı lekeleriyle başa çıkmaya çalışırken birçok farklı metot deneseniz de en etkili yöntem, Kayaşehir halı yıkama olarak bizim de kullanmakta olduğumuz halıdaki lekeleri çıkartma amaçlı olarak özel üretilmiş kimyasal leke çıkarıcılardan faydalanmak oluyor. Fakat, ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, doğru yöntem kullanılmadığı sürece onlar da lekeyi bir dereceye kadar çıkarabiliyor. Hangi kimyasalı, hangi solüsyonu ya da hangi özel halı leke çıkartma formülünü kullanıyor olursanız olun uygulama işlemini doğru yapmayı; etkili halı temizliğinin nasıl yapıldığını bilmeniz gerekiyor.

Halıdaki lekeleri çıkarma konusunda Kayaşehir halı yıkama fabrikası bünyesindeki ustalarımızın verdiği ve hepsi de birbirinden değerli temizlikle ilgili ipuçları sayesinde aşağıdaki adımları izlerseniz doğru halı temizliği ve etkili leke çıkarma işleminin nasıl yapıldığını rahat bir şekilde görebilir; halılardaki en zorlu ve inatçı lekelerden bile kolaylıkla kurtulabilirsiniz. İşte Kayaşehir halı yıkama firmasından halı lekeleri ve püf noktaları:

 1. Aşama:
  Öncelikle, lekenin bulunduğu yeri sıvıdan, kirlerden ya da kalıntılardan mümkün olduğunca arındırmaya çalışmalısınız. Herhangi bir leke çıkarıcı solüsyon uygulamadan önce leke yüzeyinde katı halde herhangi bir parçacık kalmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kalıntıların halının derinliklerine gömülmesine neden olabilirsiniz.

Bunun için, lekeli bölgeyi elektrikli süpürgeyle vakumlayıp, yapışmış maddeleri bir bıçakla yardımı ile hafif hareketlerle kazıyınız ve fazla sıvıyı ise kağıt bir havluyla çektiriniz.

 1. Aşama:
  Kuru bir bez parçası ile halıdaki lekeli bölümü parmaklarınız arasında yukarıya doğru büzerek iyice kurulayınız. Bu işlemi, lekeyi dağıtmamak adına dışarıdan lekenin merkezine doğru yapmalısınız. Lekeli kısmı, ovmamalısınız. Yoksa leke, daha da fazla bölgeye yayılabilir. Fakat, aşağıdan yukarıya doğru büzerek çekerseniz lekeli kısım da üstte, belli bir noktada toplanacaktır.

Bu işlemi yaparken beyaz bir bez parçası ya da havlu kullanınız. Renkli malzemeler, boya vererek lekenin daha da artmasına sebebiyet verebilir.

 1. Aşama:
  Lekeli bölgeye halı leke giderici tatbik etmelisiniz. Lekeye, sıvı solüsyonu uygularken çok fazla ıslatmamalısınız.

Marketlerin, özellikle halı lekesi giderici reyonlarından satın aldığınız solüsyonları kullanınız. Solüsyonun içinde beyazlatıcı olmadığından emin olunuz.

 1. Aşama:
  Solüsyonun en az 10 dakika ya da leke çıkarıcının etiketinde yazan süre boyunca lekeye nüfuz edebilmesi için beklemelisiniz.

Çocukları ve evcil hayvanlarınızı bu solüsyondan uzak tutmalısınız; zira içeriklerindeki kimyasallar çocuklar ve hayvanlar için ciddi sağlık sorunlarına yola açabilir.

 1. Aşama:
  Lekeli bölgeye uygulamış olduğunuz solüsyonu yine “Adım 2”deki teknikle temiz ve kuru bir bez kullanarak ve yukarıya doğru büzerek, dikkatlice temizlemelisiniz. Leke hala duruyorsa, solüsyon uygulama işlemini tekrar etmelisiniz.

Yanınızda birkaç parça temiz ve kuru bez bulundurunuz. Aynı işlemi, lekeden tamamen kurtulana kadar birkaç kez yinelemeniz gerekebilir. Solüsyon uygularken hiçbir seferinde lekeyi fazla ıslatmamaya çalışınız. Gereğinden fazla ıslanırsa hemen bölgenin fazla sıvısını ovalamadan beze çektiriniz.

 1. Aşama:
  Bir lif, el bezi ya da yine kuru bir havlu yardımıyla temiz su kullanarak yeni temizlemiş olduğunuz alanı durulamalısınız. Ardından da kağıt havlu ya da başka bir kuru bezle kurulamalısınız.

Eğer durularken hâlâ bir kısım partikül, halınıza yapışmış olarak duruyorsa durulama suyuna 1 çay kaşığı beyaz sirke eklemeyi düşünmelisiniz.

 1. Aşama:
  Bunların ardından ise hemen bir elektrikli süpürgeyle bölgeyi iyice temizlemelisiniz.

Böylece halınız, kendini kısa sürede toparlayacaktır.

Kayaşehir halı yıkama fabrikası tarafından hazırladığımız halı lekeleri ile kolayca baş etmenizi sağlayacak bu bilgileri beğendiyseniz, sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Kayaşehir halı yıkama olarak halı lekesinden uzak bir yaşam diliyoruz.

Kayaşehir Halı Yıkama Fabrikasını Tanıyın:
Kayaşehir halı yıkama olarak uzun yıllara varan tecrübesiyle Başakşehir ilçesinde en iyi halı yıkama hizmetini sunan Kayaşehir halı yıkama fabrikası, İstanbul Avrupa yakası halı yıkama fabrikaları arasında sektördeki bilgi, birikim ve deneyimle ev hanımlarınca en tok tavsiye edilen firmalardan biridir. Kayaşehir halı yıkama olarak; başta Kayaşehir olmak üzere, Başakşehir genelinde halı yıkama hizmetleri sunmaktayız.

Kayaşehir halı yıkama güvencesi ile hizmet sunduğumuz bölgelerden bazıları ise şu şekildedir: Başakşehir, Kayaşehir, Altınşehir, Onurkent, Metrokent, Oyakkent, Park Mavera, Fenertepe, İkitelli, Halkalı, Atakent, Sefaköy, Küçükçekmece, Bahçetepe, Bahçeşehir, Esenkent, Boğazköy ve İstanbul Avrupa yakasında daha birçok bölgeye Kayaşehir halı yıkama kalitesi ile temizlik hizmeti sunmaktayız. Halınızın başına gelen küçük kazalar sonrasında yukarıdaki bilgileri uygulayıp leke çıkarma işlemleri konusunda herhangi bir sonuç elde edemezseniz, halı lekeleri ve halı yıkama işlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kayaşehir halı yıkama fabrikamızı arayabilirsiniz.

Yardım gerekli mi ?
Hemen Ara